Cayma Hakkı Nedir ?
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun (“Kanun”) gereğince, alıcıların teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "ürünün sayfasında belirtilen farklı olması, hasarlı veya eksik olması durumunda kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Kanunu her kurumun uygulaması gerekmektedir. Üründe herhangi bir hasar, farklılık ya da eksiklik yoksa iade işlemlerinde kargo ücreti müşterilerimize aittir.
 
Cayma Hakkı Nasıl Kullanılır ?
Alıcının cayma hakkını kullanabilmesi için teslimat tarihinden itibaren 14 gün içinde ürünü iade etmek istediğini satıcıya bildirmesi gerekmektedir. Satıcı, alıcının talebini aldıktan sonra en geç 10 (on) gün içerisinde, ürünü iade alıp ürün bedeli ve iade kargo ücretini alıcıya hiçbir masraf yükletmeksizin ödemekle yükümlüdür.
Ürün, Satıcı’ya iade edilirken teslimatı sırasında Alıcı’ya ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Faturanın iade açıklama bölümü varsa eğer bu bölüm doldurulmalı ve fatura, Alıcı tarafından imzalanarak ürünle birlikte teslim edilmelidir.
 
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunu Ne Zaman Yürürlüğe Girdi?
6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun 28.05.2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
 
28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünlerde cayma hakkı nasıl kullanılır?
 
28.05.2014 tarihinden önce satın alınan ürünler için 4077 sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki Kanun geçerlidir. Bu kanuna göre, alıcıların teslimat tarihinde itibaren 7 gün içinde cayma haklarını kullanarak sebep göstermeden ve "kargo ücreti ödemeden" ürünleri iade etme hakları vardır. Cayma hakkı süresi dışında kalan iade talepleri için geçerli süre ise 30 gündür.
 

Cayma Hakkı Sürecinde İade Kargo Ücreti Kime Aittir ?
Cayma hakkı kapsamında ürün iadelerinde iade kargo ücreti satıcılara aittir. Alıcılar ürünleri kişisel sebeplerle iade etseler dahi alıcıların kargo ücreti ödemeden ürünleri iade etme hakkı vardır.
 
Alıcı Ürünü Kullansa Bile İade Edebilir Mi ?
Ürünün ambalajının açılması, ürünün denenmesi, ürünün mutat kullanımı, yani ürünün alışılageldiği gibi kullanılması cayma hakkını ortadan kaldırmaz. Satıcı, cayma süresi içinde ürünü alıcıya teslim etmişse alıcı, ürünü ancak olağan bir gözden geçirmenin gerektirdiği ölçüde kullanabilir. Aksi takdirde alıcı cayma hakkını kullanamaz.
 
Ürüne zarar verilmesi durumunda alıcı cayma hakkını kullanıp ürünü iade edebilir mi?​
Mevzuat gereği, ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsız kılan bir nedenin varlığı, cayma hakkının kullanılmasına engel olmaz. Ancak ürünün değerinin azalması veya iadeyi imkânsızlaşması alıcının kusurundan kaynaklanıyorsa, alıcının, ürünün değerini veya değerindeki azalmayı satıcıya tazmin etmesi gerekir. Bu durumda, satıcı zararınızı tazmin edebilmek için, ürün değerinin azalmasına ilişkin alıcı hakkında yasal yollara başvurabilir.
 
Alıcının Ürünü İade Etmek için Ne kadar Süresi  Vardır ?
Alıcı, iade talebini ilettikten sonra 3 takvim günü içerisinde iade kargo bilgilerini Hesap bilgilerim sayfasından giriş yapmalıdır. Bu süre içerisinde iade kargo bilgilerinin girilmemesi durumunda 2. Takvim gününde saltanatstone.com tarafından alıcıya ürünü iade etmesi gerektiğine dair bir hatırlatma maili gönderilir. Mail gönderimi ardından 24 saat içeresinde alıcı ürünü iade etmezse ürün platinumbanyo.com tarafından sistemden ilettiği talep otomatik olarak iptal olur.
 
Ürünü Teslim Alırken Nelere Dikkat edilmesi Gerek ?
İade edilen ürün firmamıza ulaştığı zaman mutlaka kargo paketi kontrol edilir. Kargoda bir hasar tespit edilmesi durumunda kargo görevlisine zabıt tutturulur. Hasarlı kargolar için Kargo görevlileri zabıt tutmakla yükümlüdür.
İade etmek istediğiniz üründe ya da ambalajında herhangi bir hasar olmamalı, aksesuarları tam olarak paketlenmiş olmalı, orijinal faturası ile beraber iade edilmelidir. Ürünün tekrar satılmasını engelleyecek bir özelleştirme yapılmış olması halinde ürünün iadesi kabul edilmez. Teslimat sırasında, ürünün hasarlı ya da yanlış olduğunu fark ederseniz, görevliden temin edeceğiniz tutanak formunu doldurarak ürünü teslim almayıp, iade edebilirsiniz.
 
İade Şartları Aşağıdaki Gibidir
İadeler mutlak surette teslimatın yapıldığı kutu veya ambalaj ile birlikte yapılmalıdır.
Tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmez.
İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura ve mümkünse iade sebebini içeren bir yazı göndermeniz gerekmektedir.
 
İade İşleminde Uygulanacak Prosedür
    - İade Gelen ürün öncelikle tarafımızdan incelenir.
    - İade edilen ürün yukarıdaki şartlara uygun ise iade işlemi başlatılır. Bu işlemin süresi 3-7 iş günüdür.
    - İade onaylandığında sistemimizde kayıtlı e-posta adresinize bilgi verilir.
    - Bu e-postayı aldığınızda müşteri hizmetleri birimimizi telefon ile arayarak ücret iadesi ile ilgili banka bilgilerinizi teyit etmeniz gereklidir.
    - Teyit işlemi gerçekleştiğinde, ödemede kullandığınız yöntemle (kredi kartı tek çekim, kredi kartına taksit veya banka hesabına havale ile) bedel tarafınıza iade edilecektir.
    Her türlü soru ve görüşünüz için sitemizin iletişim bölümünü kullanabilir veya destek@saltanatstone.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.
 
İptal Koşulları
Siparişiniz kargoya verilinceye kadar, telefon veya E-maille bize ulaşarak siparişini iptal edebilirsiniz. İptal işlemleri için sitemizin iletişim bölümünü kullanabilir veya destek@saltanatstone.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.